Program XX kongres Društva neurologa Srbije

PROGRAM 3. DAN

Subota, 16. Novembar 2024.

Glavna kongresna sala Sava Centra

Sala 1, 2 i 3.

07:30 - 09:00h

P. Stanarčević, M. Vukićević

Mehanička trombektomija i AIMU

1) Selekcija pacijenata za mehaničku trombektomiju - kome i kada? - M. Vukićević, Beograd; 2) Radiološki aspekt i primena veštačke inteligencije u selekciji pacijenata za mehaničku trombektomiju - I. Vukašinović, Beograd; 3) Uloga neurologa - prvih 24 sata posle trombektomije - P. Stanarčević, Beograd; 4) Šta posle 24 sata? - Ž. Živanović, Novi Sad; 5) Pitanja i odgovori.

07:30 - 08:30h

D. Sokić, B. Biševac

Kako se leči epileptički status?

1) Veština upotrebe midazolama za lečenje SE - D. Sokić, Beograd / B. Biševac, Niš; 2) Prednosti i nedostaci fenobarbitona za lečenje SE - B. Biševac, Niš / D. Sokić, Beograd; 3) Čemu služe intravenski levetiracetam, valproat, lakozamid, brivaracetam, fenitoin, magnezijum sulfat i fenitoin u lečenju SE - D. Sokić, Beograd / B. Biševac, Niš; 4) Pitanja i odgovori.

07:30 - 08:30h

D Vlahović, D. Lendak

Lečenje neuroinfekcija

1) Meningoencefalitisi - šta bi infektolog želeo da znamo - D. Lendak, Novi Sad; 2) Neuroimidžing infekcija CNS-a - J. Boban, Novi Sad; 3) Neurosifilis i neuroborelioza - dijagnostički i terapijski izazov - D. Vlahović, Novi Sad; 4) Neuroinfekcije kod bolesnika na imunomodulatornoj i imunosupresivnoj terapiji - V. Suknjaja, Novi Sad; 5) Pitanja i odgovori.

SALA 1 (ULAZ)

09:00 - 09:30h

Registracija delegata

Registracija traje tokom celog dana

09:30-11:30h

S. Bašić, Zagreb, M. Čukić, Podgorica

SESIJA NEUROLOGA ZAPADNOG BALKANA

1) Treatment of advanced PD in Hungary - N. Kovacs, Pečuj;
2) Personalizirana medicina u dijagnostici i liječenju neurodegenerativnih bolesti - F. Borovečki, Zagreb;
3) Očekuje se tema: Epilepsija danas - E. Cvetkovska, Skopje;
4) Očekuje se tema: Savremeni aspekti u bolestima perifernog nervnog sistema - O. Sinanović, Tuzla;
5) Očekuje se tema: S. Miljković, Banja Luka;
6) Pitanja i odgovori.

11:30-12:00h

Kafe pauza

G. Đorđević, Z. Jovin

Simpozijum u čast prof. dr Z. Stević: Lou Gehrig u čeljustima BMN

1) Dileme u dijagnostici amiotorfične lateralne skleroze? - G. Đorđević, Niš; 2) Elektrodijagnostička dijagnostika bolesti motornog neurona - Z. Jovin, Novi Sad; 3) Novine u terapiji amiotorfične lateralne skleroze - Z. Stević, Beograd; 4) Uloga biomarkera u evaluaciji odgovora na terapiju Nusinersenom kod adultnih pacijenata sa spinalnom mišićnom atrofijom - M. Brkušanin, Beograd; 5) Pitanja i odgovori.

O. Tamaš, dr N. Popović

Neurooftalmologija i neurootologija

1) Novine u sagledavanju optičkog neuritisa - O. Tamaš, Beograd; 2) Uzroci gubitka vida - prozor u ljudski mozak - A. Radosavljević, Beograd; 3) Akutna vrtoglavica iz ugla ORL specijaliste - B. Bukurov, Beograd; 4) Na vrtešci - neurološke dileme kod akutnog vertiga - N. Popović, Novi Sad; 5) Pitanja i odgovori.

S. Drakulić Miletić, Kragujevac

Najbolji posteri iskazani rečima

13:30-15:00h

M. Mijajlović, A. Tomić

Simpozijum u čast naučnog savetnika E. Džoljić: ABCD cerebrovaskularnih bolesti

1) Kako genetika povezuje migrenu i cerebrovaskularne bolesti? - I. Novaković / M. Mijajlović, Beograd; 2) Imitatori i kameleoni TIA /moždanog udara - M. Ždraljević, Beograd; 3) Specifičnosti moždanog udara kod žena - B. Malojčić, Zagreb; 4) Aterosklerotska bolest malih krvnih sudova mozga: povratak na početak - E. Suljić, Sarajevo; 5) Pitanja i odgovori.

M. Janković, Beograd; I. Božović, Beograd

Turnir mladih neurologa

M. Latas, Beograd

Psihijatrija za neurologe

1) Gde se sreću neurologija i psihijatrija - M. Latas, Beograd; 2) Psihofarmakoterapija za neurologe - M. Ivković, Beograd; 3) Psihijatrijski aspekti neuroloških oboljenja - Z. Pavlović, Beograd; 4) Indikacije za psihijatrijske konsltacije - M. Lačković, Beograd; 5) Veza između neurologije i psihijatrije kroz najčešće konsultativne preglede - M. Nešić, Beograd; 6) Pitanja i odgovori.

16:30-17:00h

Kafe pauza

PRATEĆI STRUČNI PROGRAM

A. Radojičić, D. Mahović Lakušić

Simpozijum u čast prof. dr J. Zidverc Trajković: Evolutivni koncept primarnih glavobolja

1) Šta se krije iza RPON? - D. Mahović Lakušić, Zagreb; 2) Misteriozni bol lica - koliko smo napredovali u razumevanju i lečenju trigeminalne neuralgije? - M. Mijajlović, Beograd; 3) Klaster glavobolja i migrena - da li su zaista različite bolesti? - A. Radojičić, Beograd; 4) Personalizovano lečenje migrene - S. Simić, Novi Sad; 5) Pitanja i odgovori.

PRATEĆI STRUČNI PROGRAM

18:00-18:30h