Program XX kongres Društva neurologa Srbije

PROGRAM 2. DAN

Petak, 15. Novembar 2024.

Glavna kongresna sala Sava Centra

Sala 1, 2 i 3.

07:30 - 09:00h

V. Martić Popović, I. Berisavac

Lečenje mijasteničke krize

1) Klinički pokazatelji mijastenične krize - V. Martić Popović, Beograd; 2) Klinički prediktori respiratorne krize kod mijastenije gravis - S. Rajić, Novi Sad; 3) Kako da lečimo mijasteničnu krizu - I. Berisavac, Beograd; 4) Pitanja i odgovori.

07:30 - 08:30h

V. Pađen, T. Bošković Matić

Intervenska trombolička terapija

1) Indikacije za primenu iv trombolitičke terapije - T. Golubović, Beograd; 2) Lečenje komplikacija iv trombolitičke terapije - N. Popović, Novi Sad; 3) Primena iv trombolize u produženom prozoru - T. Švabić, Beograd ; 4) Primena iv trombolize kod specifičnih pacijenata - V. Padjen, Beograd; 5) Pitanja i odgovori.

07:30 - 08:30h

N. Kresojević, S. Vujović

Lečenje vitaminskih deficijencija i metaboličkih poremećaja

1) Akutne neurološke manifestacije i lečenje poremećaja metabolizma vitamina, glukoze i endokrine encefalopatije - A. Pantović, Beograd 2) Akutne neurološke manifestacije i lečenje hepatičke, uremijske i drugih, ređih metaboličkih encefalopatija - N. Kresojević, Beograd 3) Poremećaj elektrolita i akutne neurološke bolesti - Lj. Popović, Banja Luka 4) Pitanja i odgovori.

SALA 1 (ULAZ)

09:00 - 09:30h

Registracija delegata

Registracija traje tokom celog dana

SALA 2 - PLENARNO

09:30-11:30h

D. Sokić, R. Raičević,

Predsednički simpozijum:
Novine u terapiji neuroloških bolesti

1) Novine u terapiji epilepsije - D. Sokić, Beograd;
2) Novine u pristupu tretmanu MS, neuromijelitisa optika spektra bolesti (NMOSD) i bolesti povezane sa antitelom na mijelin oligodendrocitni glikoprotein (MOGAD) - J. Drulović, Beograd;
3) Novine u dijagnostici i lečenju neurodegenerativnih bolesti - N. Dragašević, Beograd ;
4) Imunološke i paraneoplastičke bolesti centralnog i perifernog nervnog sistema - I. Basta, Beograd;
5) Pitanja i odgovori.

11:30-12:00h

Kafe pauza

S. Perić, Beograd; I. Bilić, Split

Simpozijum u čast prof. dr V. Rakočević Stojanović: Od faraona do šaperona

1) Miotonična distrofija tipa 1 i 2. kako genetička osnova determiniše savremenu terapiju - D. Savić-Pavićević, Beograd; 2) Udno-pojasne mišićne distrofije - S. Perić, Beograd; 3) Dijagnostika i lečenje idiopatskih inflamatornih miopatija - I. Božović, Beograd; 4) Pitanja i odgovori.

D. Jovanović, J. Milojković

Urgentna neurološka stanja - kako se izboriti sa njima?

1) Respiratorna insuficijencija - šta neurolog mora da zna? - P. Stanarčević, Beograd; 2) Akutne i subakutne parakvadriplegije - na šta sve moramo da mislimo? - J. Milojković, Novi Sad; 3) Nekonvulzivni epileptičan status u JINL - mislimo li dovoljno na njega? - I. Berisavac, Beograd ; 4) Hiperosmolarna terapija u lečenju edema mozga - kada, kome i kako? - D. Jovanović, Beograd; 5) Pitanja i odgovori.

V. Baščarević, NHK; Dž. Smajlović, Tuzla

Neurohirurgija za neurologe

1) Duboka mozgovna stimulacija, fenomen suradnje neurologa i neurokirurga - D. Chudy, Zagreb; 2) Neurohirurško lečenjeakutnog hidrocefalusa - V. Baščarević, Beograd; 3) Molekularna era u lečenju tumora mozga - R. Ilić, Beograd; 4) Lezije radijalnog nerva - dijagnostika, terapija i ishod - A. Savić, Beograd; 5) Pitanja i odgovori.

13:30-15:00h

Ručak

Posteri sa komentarima profesora

Izložba sponzora i prijatelja kongresa

G. Mandić, T. Stojković

Simpozijum u čast prof. dr E. Stefanove: Alchajmerova bolest - novi horizonti

1) Pomeranje granica u Alchajmerovoj bolesti - E. Stefanova, Beograd; 2) Tau PET kao biomarker AB - A. Nordberg, Stokholm; 3) Od vestibularnih poremećaja do kognitivnih deficita: razumevanje Alchajmerove bolesti - G. Mandić, Beograd; 4) Kako kognitivna rezerva oblikuje kognitivno funkcionisanje: preventivni pristup u Alchajmerovoj bolesti - T. Stojković, Beograd; 5) Neurosteroidi i Alchajmerova bolest: uloga dehidroepiandrosteron sufata (DHEAS) - S. Kostić, Beograd; 6) Fenotip Alchajmerove bolesti: atipične prezentacije - M. Semnić, Novi Sad; 7) Pitanja i odgovori.

Š. Mesaroš, D. Damjanović

MR u imunološkim bolestima CNS

1) Značaj magnetne rezonance u dijagnozi, prognozi i praćenju terapijskog efekta u MS - Š. Mesaroš, Beograd / O. Tamaš, Beograd; 2) NMOSD/MOGAD: da li ima razlika u neuroimidžing nalazima? - N. Veselinović, Beograd / M. Budimkić, Beograd; 3) Autoimunski encefalitisi: šta da očekujemo na MR mozga? - A. Tomić / D. Damjanović, Beograd; 4) Vaskulitisi CNS: spektar ispoljavanja na MR mozga - M. Mijajlović / J. Kostić, Beograd; 5) Pitanja i odgovor

J. Jančić, Beograd; V. Mitrović, Foča

Dečija neurologija

1) Šta je novo u lečenju retkih bolesti? - N. Cerovac, Beograd; 2) Kanabinoidi u liječenju epilepsija dječje dobi - nova saznanja i naša iskustva - I. Prpić, Rijeka; 3) Značaj neuroimidžinga u hipoksično - ishemičnoj encefalopatiji - V. Mitrović, Foča; 4) Savremene strategije u terapiji dečje i adolescentne multiple skleroze - J. Jančić, Beograd; 5) Pitanja i odgovori.

16:30-17:00h

Kafe pauza